Złe nawyki żywieniowe

Żywienie się to podstawowa potrzeba organizmu. Bez pokarmu człowiek choruje i umiera. Jest to bez wątpienia podstawowy i najważniejszy element życia. Dlaczego więc przywiązujemy do niego tak mało wagi?
Z pożywienia czerpiemy wszelkie substancje potrzebne do budowy naszego ciała. Z pożywienia czerpiemy energię do funkcjonowania. A mimo to, wiele osób nie przywiązuje wagi do produktów, które spożywają, jedzą przypadkowo, nie próbują nawet zastanowić się nad swoja dietą.
Jednak skład diety to tylko jeden problem- większość z nas przedstawia fatalne nawyki dotyczące czasu spożywania posiłków. Właściwie jedynie śniadania spożywamy o w miarę regularnych porach- zwykle rano przed wyjściem do pracy. Obiady nie zawsze jemy o podobnej porze- chyba, że mamy przerwę o określonej godzinie- co w dzisiejszych czasach jest rzadkością. Rozstraja to układ trawienny, który nie jest w stanie przygotować się do posiłku i musi ‘uruchamiać się’ o przypadkowych porach, co utrudnia optymalne jego funkcjonowanie. Kolacja również często bywa przesuwana ze względu na obowiązki, które należy wypełnić po powrocie do domu. A przecież to prawidłowa dieta, jako podstawa naszego życia, powinna być naszym najważniejszym obowiązkiem!
Dodatkowym utrudnieniem są okoliczności, w których jemy- bardzo często w stresie, w pośpiechu, na stojąco. W takiej sytuacji ciężko to nazwać jedzeniem- po prostu wchłaniamy kolejne kęsy jakiejś przypadkowej potrawy- czy to kotlet w bułce, czy sałatkę, czy kawałek pizzy- często popijając słodkim napojem gazowanym. A potem dziwimy się, że w wieku czterdziestu, czy pięćdziesięciu lat pojawiają się wrzody i problemy z wątrobą.