Na obecnym rynku budowlanym istnieje niezliczona ilość swoistych materiałów budowlanych. Czy można dokonać podziału danych materiałów budowlanych i jak prezentuje się ta klasyfikacja?
Na początku należy ustalić właściwość, względem której będziemy rozróżniać dany materiał. Można tu uwzględnić właściwości takie jak: przeznaczenie końcowe, stopień przeróbki surowca, pochodzenie, rodzaj tworzywa, zastosowanie w budynku, pełnioną funkcję, sposób otrzymywania. Są to tylko niektóre z wielu kryteriów, wobec których możemy dokonać takiego podziału. Określaniem właściwości jakie musi posiadać materiał, aby móc zaliczać się do danej kategorii, zajmuje się Polska Norma. To ona określa wszystkie kontrole, jakie musi przejść materiał, aby zostać poprawnie przydzielonym do odpowiedniej kategorii.
Tak właśnie wygląda kategoryzacja ,dostępnych na rynku, materiałów budowlanych. Oczywiście, nie jest to dokładny podział materiałów budowlanych, jednak ukazuje on główne zasady stosowane podczas podziału tych materiałów.