Automatyka przemysłowa i szeroko rozumiana elektronika użytkowa, to obecnie dziedziny bardzo prężnie się rozwijające. Postęp technologiczny zaowocował masową produkcją płyt, tranzystorów, procesorów i innych elementów konstrukcji poszczególnych układów ? podstawki to natomiast element, dzięki któremu możliwe jest szybkie i wygodne wymienianie tych elementów, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jeśli naturalnie płyta, na której mają dane podzespoły pracować, jest zgodna z konkretnym standardem ? wystarczy zmiana podstawki lub nawet wymiana samego elementu składowego i włączenie nowego na starej podstawce, aby cieszyć się zmodernizowanym systemem. Często występują także podstawki szeregujące i organizujące, dzięki którym można odpowiednio zapanować nad skomplikowanym i plączącym się okablowaniem.
Najmniejsze podstawki zawierają od 6 do 8 ocynowanych pinów, które najczęściej ułożone są na kostce z tworzywa sztucznego nieprzewodzącego. Natomiast największe dostępne na rynku podstawki osiągają do 28 pinów zarówno w standardzie DIL jak i DIP. Wtedy podstawka przyjmuje kształt dwuszeregowy.