Pręty są takim wyrobem hutniczym, gdzie mówi się o ich dużej sztywności, oraz dużej wytrzymałości odnośnie wszelkich deformacji. Charakteryzuje je większa długość, niż przekrój. Wśród tego typu wyrobów wyróżnić można pręty gwintowane. Doskonale sprawdzają się w wielu pracach budowlanych.

Wiadomo jak istotne jest stawianie szalunków, czy też jaką rolę odgrywają poszczególne elementy więźby dachowej (wszelkie wiązary, kratownice itp.). Nie mniej istotne są wzmocnienia konstrukcji żelbetowych. I w tych przypadkach wspomniane pręty odgrywają dużą rolę.

Jeżeli już wspomina się o dachach, to można także wymienić wkręty do drewna. W zasadzie często jest tu mowa o uniwersalnych narzędziach, które też sprawdza się przy płaszczyznach z innych materiałów. W tym przypadku często występują wkręty samowiercące. Niekiedy mówi się tu o tak zwanych blachowkrętach. Elementy te nie są gwintowane, ale z racji swej konstrukcji (ostrej końcówki) doskonale się sprawdzają przy montażu. Są równie popularne, jak wkręty gwintowane.