Badania statystyczne dowodzą, że wiek inicjacji seksualnej Polaków niebezpiecznie się obniżył. Dzisiejsze nastolatki, bo o nich tu mowa, rozpoczynają współżycie nie uświadamiając sobie do końca, że nie zawsze jest to tak naprawdę ich wybór. Mimo, że wiedzą jak uprawiać seks, zupełnie nie wiedzą po co się uprawia seks. Nie zawsze też mają ochotę na rozpoczęcie współżycia. Zresztą seks przestał już dawno być kwestią ochoty, a zaczął być kwestią ambicji. Do tego stopnia, że młode osoby często kłamią, że mają już za sobą ten pierwszy raz. Zupełnie jak bohaterka nagrodzonego oskarami filmu „American Beauty”, która będąc dziewicą, próbuje za wszelką cenę próbuje sprawiać wrażenie, że prowadzi bardzo rozwiązłe życie seksualne. Do przemyśleń skłania także polski obraz „Galerianki”, dotykający problemu seksu za „zakupy”. Postawa „jeśli już i tak muszę uprawiać ten seks, to niech przynajmniej coś z tego mam” jest kluczem do zrozumienia dziewcząt oferujących seks w zamian za wyczesany telefon komórkowy, lub odjazdowe jeansy.

Chyba jeszcze żadne pokolenie nie było w takim stopniu molestowane seksualnie jak obecne. Seks obecny jest we wszystkich mediach, bezustannie mówi się o seksie, nie sposób od niego uciec. Kto spróbuje się otwarcie wyłamać i przyznać, że nie jest jeszcze zainteresowany, naraża się co najmniej na kpiny rówieśników.

Postarajmy się zatem obiektywnie odpowiedzieć na pytanie: „Kiedy rozpocząć współżycie?” Mogłabym tutaj napisać, że wcześniej należy wybrać najskuteczniejszą metodę antykoncepcji, uświadomić sobie ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną, czy znaleźć wyjątkową osobę, ale to wszystko jest przecież tak oczywiste, jak założenie plecaka ze spadochronem przed skokiem z samolotu.

A kiedy jest ten właściwy moment na pierwszy seks w życiu? Tylko twój własny organizm odpowie ci na to pytanie. Nie ulegaj żadnym naciskom, nie pozwól sobą manipulować, zrób to tylko wtedy jeśli naprawdę poczujesz wielką ochotę i podniecenie. I tylko wtedy jeśli wiesz, że druga osoba czuje to samo. I jeszcze jedno- seks, który wynika z miłości i pożądania ma się tak do seksu bez uczuć tak jak Avatar oglądany w 3D do Avatara oglądanego w telewizji. Niby to samo, a jednak nie do końca.