Czym właściwie jest architektura wnętrz? Definicja nie należy do najłatwiejszych, jednak architektura wnętrz (inaczej projektowanie wnętrz, aranżacja wnętrz) to umiejętny dobór elementów mieszkania lub domu, takich jak umeblowanie, tapety, podłogi, ich materiały, kolory, itp., i takie ich zestawienie, aby tworzyły zgrabną i ładnie pomyślaną całość.

Na wystrój wnętrza ma zatem wpływ wiele elementów, liczy się tu nie tylko udana aranżacja, ale też adekwatny dobór umeblowania oraz oświetlenia. Zależnie od miejsca, w którym mieszkam, wybieramy w sklepach inne meble, inne kolory, dobieramy inne dodatki.

Wystrój danego wnętrza mówi też wiele o jego właścicielu. Aranżacja wnętrz oraz projektowanie wnętrz są o tyle ważne, że wspomaga życie rodzinne, wspiera współtworzenie atmosfery, powoduje doznania estetyczne. Jak to wygląda w poszczególnych krajach Europy? We Francji np. spotkamy się z meblami stonowanymi, delikatnymi i eleganckimi. Przeważają tam skomplikowane wzory, jakich niestety nie ujrzymy w naszych wnętrzach.

W Polsce stawia się na tradycyjne meble, tzn. z uwydatnionymi słojami drewna, np. buku, sosny, dębu, itp. Anglicy np. w meblach preferują przepych – bogactwo dekorowania to ich główna cecha w aranżacji wnętrz. Duży wpływ na ich styl miała epoka wiktoriańska, okres ich panowania niemalże na każdym kontynencie globu. U Anglików wnętrza są idealnie spasowane projektem ogrodów oraz projektem domu.

Z kolei u Niemców, jak się można spodziewać, stawia się na meble wygodne i perfekcyjne jednocześnie. Spotkamy u nich też meble egzotyczne, w przeciwieństwie do naszego kraju. Skandynawię z kolei cechuje surowość oraz prostota. Meble w Szwecji czy też z Finlandii skojarzyć możemy bardzo szybko z Ikeą – meble pełne symetrycznych oraz prostych kształtów.