Zarówno zegarki męskie jak i zegarki damskie zaliczane są do kodu ubraniowego oraz świadczą o guście i pasjach właścicieli a także ich statusie materialnym. Decyzję o wyborze najlepszego dla siebie zegarka należy podejmować nie tylko kierując się trendami w modzie ale przede wszystkim osobistymi potrzebami i oczekiwaniami .Łatwo dopasować zegarek do stroju wówczas jeżeli posiada się ich kilka.

Ostatnie trendy w modzie koszenia zegarków pozwalają na dość dużą odwagę. Zegarki damskie przypominają dzisiaj swoim wyglądem duże masywne zegarki męskie i noszone są nawet do zwiewnych sukien wieczorowych. W zegarkach męskich projektanci od kilku sezonów mieszają elementy stylu sportowego i i casual z klasycznym. Męskie zegarki typu casual są mieszanką stylu klasycznego i sportowego. Mężczyźnie wypada teraz włożyć do garnituru zegarek sportowy a do luźnego stroju zegarek męski w stylu klasycznym. Męskie zegarki klasyczne mają okrągłą kopertę w stalowym lub żółtym kolorze, jasną tarczę z delikatnymi wskazówkami, cyframi albo indeksami ewentualnie datownik. W męskim zegarku klasycznym pasek jest wykonany z wysokiej jakości skóry w kolorze brązowym lub czarnym. Elegancki mężczyzna powinien mieć paski w obydwu kolorach aby móc je dopasować do koloru garnituru. Zamiast paska może to być delikatna bransoleta wykonana ze stali nierdzewnej, białego złota lub platyny.

Zegarki damskie w ostatnich latach bardzo często nawiązują do biżuterii. Wykonane są ze szlachetnych kruszców, najczęściej złota, wysadzane diamentami oraz innymi kolorowymi kamieniami. Mogą być noszone jako wisiory lub bransolety. Tego rodzaju zegarki damskie nie są propozycją dla wszystkich i na każdą okazję. Zegarek biżuteryjny musi być bardzo dobrze skomponowany z resztą stroju inaczej uzyskany efekt nie będzie dobry. Rynek zegarków jest bardzo zróżnicowany zarówno pod względem stylu, marki jak i ceny. Ta ostatnia stwarza możliwość zakupu zegarka niemal każdemu a wielu z nas może sobie pozwolić nawet na kilka.