Według badań z tym niełatwym przeciwnikiem ma do czynienia około 80 procent kobiet. Cellulit atakuje pośladki i uda, tworząc nieestetyczne zgrubienia, przypominające skórkę pomarańczową. Jak pokonać ten problem szybko i skutecznie?

Nie ma gotowej recepty na walkę z cellulitem. Każda kobieta ma inną budowę ciała, geny i hormony. Myśląc, jak się pozbyć cellulitu, warto przyjrzeć się własnemu trybowi życia. Ważna jest zdrowa dieta, uprawianie sportu oraz uwarunkowania genetyczne i hormonalne. Jeśli na te dwa ostatnie nie mamy wpływu, to na dietę oraz aktywny tryb życia można w znaczący sposób zmienić.

Cellulit dotyka nawet bardzo młode kobiety, chociaż kiedyś sądzono, że jest on związany z menopauzą i otyłością. Badania wykazały jednak, że ta przypadłość występuje też u szczupłych dziewczyn w okresie dojrzewania. Geny odpowiadają za ilość receptorów wiążących tłuszcz w naszych komórkach tłuszczowych. Zła dieta, w której znajdują się duże ilości soli, tłuszczy oraz węglowodanów skutkuje zatrzymaniem płynów w tkankach, a w efekcie tworzą się obrzęki i powstaje cellulit. Na to schorzenie ma wpływa też palenie papierosów. Nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, utrudniając przedostawanie się tlenu do komórek i wpływa niekorzystnie na spalanie tłuszczu.

Co zrobić, by skutecznie przeciwdziałać cellulitowi?

Należy wybierać taką formę ruchową, która ujędrnia ciało i pomaga spalać nadmiar tkanki tłuszczowej. Wskazane jest spacerowanie, jazda na rowerze, pływanie. Jeśli chodzi o dietę, trzeba wyeliminować z niej wszelkie tłuste potrawy, konserwanty, gdyż to pożywka dla tworzenia się cellulitu. W jadłospisie powinny się znaleźć przede wszystkim owoce, warzywa i ryby.

Czasem zwykła zmiana trybu życia nie wystarczy w walce z pomarańczową skórką. Wówczas konieczne stają się kosmetyki antycellulitowe: różnorodne kremy, maści, olejki i balsamy. Jeśli to nie pomaga, istnieją również zabiegi przywracające jędrność skórze. Część z nich można wykonać w domu, jak masaż wodny oraz peeling. Profesjonalne zabiegi wymagają z kolei większych nakładów finansowych.