Puste kalorie? Dlaczego należy się ich wystrzegać, skoro są „puste”? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób pragnących zredukować swoją wagę ciała. Przecież są puste, a więc nie tuczą. Niestety nie jest to zbyt celne określenie. Puste kalorie wcale nie są takie „puste”. Czym faktycznie one są i dlaczego powinniśmy ich unikać?
Najogólniej rzecz ujmując puste kalorie to duża ilość kalorii w danej potrawie przy jednoczesnym niskim poziomie składników odżywczych. Oznacza to, że produkty z kategorii „pustych kalorii”, poza samymi kaloriami, nie wnoszą kompletnie nic do diety. Ilości składników mineralnych i witamin, czynników niezwykle pożądanych w organizmie, są w nich niekiedy wręcz śladowe. Ponadto produkty takie zawierają sporo składników, których w nadmiarze powinno się unikać. Przykłady takich związków to sól, kwasy tłuszczowe trans czy tłuszcze odzwierzęce. Stąd produkty zawierające spore ilości pustych kalorii nazywane są często jako ?śmieciowe jedzenie? (ang. junk food).

Dlaczego należy unikać ich spożywania?

Każdy człowiek potrzebuje w codziennej diecie około 60 różnych składników odżywczych. Ich brak lub niedobór może zaburzać funkcjonowanie różnorodnych organów i całości organizmu i w konsekwencji prowadzić do różnorodnych chorób. Poziom kalorii jaki nam wystarcza do zdrowego i sprawnego życia jest dużo niższy, niż nam się wydaje. Niestety niewiedza w tym zakresie może być groźna. Powinniśmy starać się spożywać przede wszystkim produkty zawierające kalorie „pełne”.
Brak różnorodnych witamin i składników odżywczych w przyjmowanych pokarmach może skutkować zaburzeniami m.in. hormonalnymi. To spory argument dla osób chcących zachować aktywność na różnych płaszczyznach życia osobistego i społecznego, a także zawodowego. Dla przykładu zaburzenia w produkcji testosteronu u mężczyzn, oprócz oczywistych problemów seksualnych, powodować może apatię, uczucie zmęczenia oraz ograniczać gotowość do różnorodnych aktywności.
Niedobór składników odżywczych może być przyczyną zaburzeń koncentracji. Wyobraź sobie sytuację, gdy idziesz do banku i bierzesz kredyt. Nie potrafisz się skupić i wybierasz niekorzystną opcję. Podobnych przykładów można mnożyć wiele.

Które produkty zaliczamy do tych z pustymi kaloriami?

Produktów takich jest sporo. Jednym z nich są bardzo popularne frytki. Ich duża porcja z fast foodu dostarcza około 500 kcal, 30 gram tłuszczu i aż 8 gram kwasów trans, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Innymi popularnymi produktami będącymi bombami pustych kalorii są chipsy i paluszki rybne. Ich szkodliwość wynika przede wszystkim z wysokiej zawartości tłuszczów niskiej jakości. Idąc dalej, wśród artykułów spożywczych w tej grupie znajdują się żelki, cukierki i inne słodycze, a także słodzone napoje. Cukier jest bardzo szybko przyswajany przez organizm. Ponadto w wielu łakociach jest wymieszane z tłuszczem i całą tablicą Mendelejewa. Nie lepsze są alkohole. Mało ludzi o tym wie, ale alkohole powstają z cukru i zawierają spore jego ilości. Stąd są ogromnymi nośnikami pustych kalorii. Pewnym wyjątkiem jest czerwone wino. Również posiada sporo cukru, ale oprócz tego także sporo przeciwutleniaczy.
Kolejną grupą artykułów bogatych w puste kalorie są różnorodne produkty z mąki oczyszczonej tj. ciastka czy biały chleb. Obok wartościowych składników zawierają cały szereg czynników zbędnych, niepotrzebnie obciążających organizm.

Puste kalorie to ogromne niebezpieczeństwo dla organizmu każdego człowieka. Ich nadmiar może być groźny dla zdrowia, a nawet życia. Niewłaściwa dieta to problem coraz większej rzeszy ludzi. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to co, gdzie i kiedy jemy. Może nas to uchronić od wielu nieprzyjemności zdrowotnych.