W dzisiejszych czasach istnieje niezliczona ilość różnorodnych materiałów budowlanych. Jak można rozróżnić dane materiały budowlane i jak wygląda to rozróżnienie?
Na początku trzeba ustalić cechę, względem której będziemy dzielić dany materiał. Można tu wyszczególnić właściwości takie jak: zastosowanie w budynku, przeznaczenie końcowe, stopień przeróbki surowca, sposób otrzymywania, pochodzenie, rodzaj tworzywa, pełnioną funkcję. Są to tylko pewne z wielu kryteriów, wobec których możemy dokonać takiego rozróżnienia. Określaniem właściwości jakie musi posiadać materiał, aby móc zaliczać się do danej kategorii, zajmuje się Polska Norma. To ona określa wszystkie testy, jakie musi przejść materiał, aby zostać poprawnie przydzielonym do odpowiedniej kategorii.
Tak właśnie wygląda kategoryzacja ,obecnych na rynku, materiałów budowlanych. Oczywiście, nie jest to uwzględniający wszelkie aspekty podział materiałów budowlanych, jednak ukazuje on najważniejsze zasady stosowane podczas podziału tych materiałów.