Wykończenia mieszkań deweloperskich
Mieszkania budowane przez dewelopera w dziewięćdziesięciu procentach przypadków, są to mieszkania w stanie surowym. Deweloper oddaje nam mieszkanie w stanie surowym czyli oznacza to tyle, że zanim wprowadzimy się do mieszkania, musimy przeprowadzić często bardzo kosztowne wykończenie takiego mieszkania.
Deweloperzy najczęściej budują do stanu surowego, aby skrócić czas budowy budynków, a co za tym idzie koszta związane z budową domu przez dewelopera. Standardem jest, że deweloper raczej nie pójdzie nam na rękę i nie będzie stawiał nam ścianek działowych, wedle naszego uznania.
Standardem jest w nowych mieszkaniach deweloperskich, burzenie lub stawianie nowych ścianek, przerabianie instalacji wodnej, gazowej, elektrycznej i kanalizacyjnej, a nie rzadko wylewki podłóg oraz wymiana okien.
W mieszkaniu deweloperskim jest to dopiero początek, ponieważ po głównych przeróbkach przychodzi kolej na właściwe wykończenie. Ponieważ mieszkanie deweloperskie jest gole, należy przynajmniej zamontować urządzenia sanitarne, pomalować i położyć kafle oraz panele.