Umiejętności pięciolatka – co musisz wiedzieć jako dobra matka!
Co powinien umieć 5 latek? Pomimo tego, że pięciolatek to jeszcze dziecko, powinniśmy pamiętać, iż stać go na pewne rzeczy. Jak mówi podstawa programowa dziecko powinno prawidłowo wymawiać głoski, budować poprawie zdania, próbować pokonywać trudności, wykonywać podstawowe czynności fizyczne oraz prace ręczne (koloruje, maluje, rysuje, lepi, przykleja itp.). Pięciolatek potrafi odróżnić już dobre czyny od złych, wiadomo jeszcze nie wszystkie, ale te podstawowe. Przeprasza inną osobę, stara się rozumieć uczucia, emocje ludzi. Oprócz rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecko powinno samodzielnie posługiwać się łyżką i widelcem (noża jeszcze nie używa), samo zakłada kurtkę, czapkę, szalik, buty.
Nasza pociecha powinna również odróżniać kolory, kształty liter, cyfr, podstawowych figur geometrycznych, rozumie czytany tekst, zna pory roku.
Z taką wiedzą pięciolatek jest przygotowany na rozpoczęcie nauki w szkole. Dla dzieci wszystkie te informacje nie są trudne do przyswojenia. Rodzice – uczcie dzieci i dajcie pochwały, dla nich to dobra motywacja!