Sport wymaga od nas zaangażowania w treningi i poświeceń. Nie możemy natomiast przeciągać treningów, kiedy czujemy, że boli nas staw skokowy lub też może być uszkodzony stabilizator stawu skokowego. Jeśli jednak taka sytuacja się przydarzy, czeka nas specjalny zabieg i długa rehabilitacja. Ucierpią więc na tym tez nasz treningi i możemy w ten sposób doświadczyć spadku formy. Treningi staną się niemożliwe ze względu na nieustępujący ból i możliwość spowodowania jeszcze poważniejszej kontuzji.
Wyróżniamy 4-stopniową skalę wg Gaździka ? skręcenie stawu skokowego: Naciągnięcie, Naderwanie, Zerwanie, Złamanie awulsyjne.
Do skręcenia stawu skokowego może dojść na dwa sposoby:
1. Ewersja (nawrócenie) ? w przypadku nadmiernego nawrócenia (mechanizm odwodzeniowo-nawróceniowy) ? V palec stopy skierowany jest w gorę. W tym przypadku uszkodzone zostają więzadła od strony przyśrodkowej, a także torebka stawowa.
2. Inwersja (odwrócenie) ? w przypadku nadmiernego odwrócenia (mechanizm przywiedzeniowo-odwróceniowy) ? paluch skierowany w górę. W tym przypadku uszkodzone zostają więzadła od strony bocznej, a także torebka stawowa.