Wegetarianizm i jego bardziej radykalna odmiana – weganizm, są sposobem odżywania coraz większej grupy ludzi, a książki kucharskie i blogi o kuchni roślinnej biją rekordy popularności.
Wbrew obiegowej opinii, dieta wegetariańska i wegańska dostarczają do organizmu wszystkich potrzebnych substancji. Wiadomo również, że zrezygnowanie z jedzenia mięsa zmniejsza ryzyko nowotworów i chorób serca. Diety te są zdrowe na każdym etapie życia, nawet dla dzieci czy osób starszych.
Aby bezpiecznie przejść z diety tradycyjnej na wegetariańską lub wegańską, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim warto przeczytać o tym, w jakich produktach znajdują się składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po drugie, jeśli rezygnuje się ze spożywania mięsa, trzeba je zastąpić innymi produktami. Obiad złożony jedynie z ziemniaków i surówki nie może być podstawą diety. Należy pamiętać o różnorodności posiłków. Przepisy na pełnowartościowe dania znaleźć można w wegetariańskich książkach kucharskich i w internecie, a potrzebne składniki oferuje każdy supermarket czy sklep wegetariański.
Jeśli nie jest się pewnym, czy zaplanowana samodzielnie dieta wegetariańska lub wegańska jest pełnowartościowa, można udać się do dietetyka, który ułoży roślinny jadłospis w profesjonalny sposób.