Zaparcia często występują jako zaburzenie ostatniego etapu procesu trawienia, który odbywa się w okrężnicy, czyli odcinku jelita grubego (odcinek ten ma około półtora metra długości i żyją w nim ogromne ilości bakterii, drożdżaków i innych mikroorganizmów składających się na tak zwaną florę jelitową mającą za zadanie pomoc w bezproblemowym wydalaniu niestrawionych przez organizm resztek pokarmowych; jeśli jest ona prawidłowa nie ma problemów z wypróżnianiem).
Najczęstszą przyczyną zaparć jest nieprawidłowo zbilansowana dieta, w której stanowczo za dużo jest produktów z małą zawartością błonnika (tłuszczy, mięsa) a za mało warzyw i owoców, a także stanowczo za mało płynów. Także brak aktywności fizycznej sprzyja zaparciom oraz zażywanie niektórych leków i ciąża.
Można sobie pomóc wypijając na przykład na czczo wodę z moczenia sześciu suszonych śliwek (śliwki także można spokojnie skonsumować), jadać jogurty z żywymi kulturami bakterii, (aby odzyskać równowagę flory jelitowej); pić siemię lniane lub napar z nasion babki plesznika i więcej się ruszać!