Nie da się zawsze być zdrowym. W życiu każdego człowieka prędzej czy później przyjdzie pora na chorobę, mniejszą lub większą. Gdy zawiedzie profilaktyka (przyjmowanie witamin, spożywanie cebuli, czosnku itp), sięgamy po lekarstwa zgromadzone w domowych apteczkach. Jeśli i one nie pomagają, udajemy się do lekarza, by ten nas zbadał i przepisał silniejszy lek, który już powinien zadziałać i zwalczyć chorobę.

W okresie zimowym, gdy zachorowalność wzrasta, zwracamy uwagę na to, jak ważna jest opieka medyczna. Osoby pracujące lub znajdujące się na bezrobociu są ubezpieczone i mają dostęp do państwowej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że za darmo mogą korzystać z porad lekarza rodzinnego, lekarza pierwszego kontaktu, jak również refundowane im są niektóre badania. W razie wystąpienia niepożądanych objawów, wystarczy udać się do najbliższej przychodni albo szpitala i zgłosić do dyżurującego doktora.

Duże przedsiębiorstwa zapewniają dodatkowo swoim pracownikom pakiet usług medycznych, w ramach funduszu socjalnego. Polega to na tym, że w razie wystąpienia jakiś dolegliwości, człowiek zapisuje się do centrum medycznego na konkretny dzień i godzinę (bez konieczności stania w kolejce, jak w państwowych przychodniach). Historia jego choroby jest sukcesywnie gromadzona i lekarz ma do niej stały dostęp. Takie rozwiązanie ułatwia życie wielu chorym.