Zakładanie ogrodu to bardzo fajna sprawa. Tuż po założeniu ogród wymaga intensywnej pielęgnacji. Należy pamiętać jednak, że nasze zadanie nie kończy się na posadzeniu roślin, zasianiu trawy na trawniku i postawieniu altanki czy szklarni. Pierwsze lata z życia naszych roślin są bardzo ważne, rośliny wówczas potrzebują odpowiedniego nawadniania i nawożenia. Jeżeli w naszym ogrodzie posadziliśmy młode drzewka, należy je obić palikami, aby uniknąć przechylania się na wietrze i w innych sytuacjach pogodowych.
Podstawą jest odpowiednie podlewanie, aby rośliny się ukorzeniły i przyjęły. Następnie po około roku od założenia ogrodu, możemy zacząć rośliny nawozić, uważając jednocześnie aby ich nie spalić, gdyż są jeszcze bardzo delikatne. W następnym sezonie możemy też zająć się już obumarłymi lub zbyt rozrośniętymi gałęziami i krzewami i poprzycinać niesforne elementy. Przycinając gałęzie i krzewy roślina zyskuje siły i wypuszcza młode i zdrowe pędy. Trawnik jest miejscem o które należy w ogrodzie odpowiednio dbać. Kosimy trawę regularnie nie dopuszczając do pokładania się źdźbeł, następnie po każdym koszeniu nawozimy trawnik specjalnymi mieszankami do traw. Czynności te powtarzamy co tygodniowo przez sezon wiosenno-letni i do późnej jesieni. Co jakiś czas należy również sprawdzać stan ściółki z kory i w razie potrzeby uzupełniać niedobory. Ogród wymaga mnóstwa pracy niemalże cały rok, nasze starania nie kończą się wraz z końcem zaprojektowania i obsadzenia ogrodu.
Posiadanie ogrodu wiąże się z nieustanną pielęgnacją znajdujących się tam roślin. Podstawą jest podlewanie oraz nawożenie roślinności. Oddzielnie nawozimy trawnik, kwiatki, krzewy i drzewa. Rośliny w zależności od wielkości i przeznaczenia potrzebują innego nasilenia nawozu. Bardzo ważne jest podlewanie ogrodu w okresie letnim, podlewanie przeprowadzamy w godzinach rannych lub popołudniowych, nie należy podlewać roślin w palącym słońcu. Kosimy trawnik około raz na dwa tygodnie, w zależności od rodzaju trawi i gleby rożnie ona w innym tempie. W rabatkach naokoło trawnika i nie tylko, należy usuwać zeschnięte i przekwitnięte pędy kwiatków oraz liście. W okresie wczesnej wiosny lub późnej jesieni przerzedzamy gałęzie krzewów i drzew, usuwamy stare oraz zeschnięte części. Na jesień należy z ogrodu pousuwać opadnięte i zeschnięte liście. Możemy zakopać je na grządkach, będą służyły jako naturalny nawóz. Niezmiernie ważną i częstą czynnością jest usuwanie z ogrodu chwastów i niechcianej roślinności. Bardzo ważną czynnością jest bielenie pni drzew, chroni korę drzewa przed wpływem czynników temperaturowych i zapobiega pękaniu. Żeby nasz ogród wiosną i latem wyglądał pięknie musimy pamiętać o nim na co dzień i nie przegapić żadnej czynności, mającej na celu jego upiększanie i pielęgnacje.
Więcej na stronie: www.dom.pl/ogrod/projekty-i-pielegnacja-ogrodow