Co pewien czas w świecie gwiazd pojawia się moda na nową dietę cud. W ostatnim czasie tę rolę zaczęła pełnić dieta Zone. Na czym polega i czy naprawdę warto z niej skorzystać?

Dążenie do szczupłej sylwetki jest zawsze w modzie stąd też co chwilę można przeczytać o nowej diecie, dzięki której celebryci stracili kilka a niekiedy nawet kilkadziesiąt kilogramów. Ostatnim hitem stała się dieta Zone, której głównym celem jest zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej. Z obliczeń twórców diety wynika, że powinna wynosić ona 15-22%.

Główne założenia diety Zone

Twórca diety zaleca pięć posiłków – trzy główne oraz dwie przekąski. Bardzo ważne, jego zdaniem, są proporcje poszczególnych składników tej diety. Każdy posiłek musi zawierać 40% węglowodanów, 30% białka i 30% tłuszczów. Takie proporcje składników pokarmowych są optymalne dla organizmu. Mają zapobiegać starzeniu a dodatkowo zwiększać wydolność fizyczną i umysłową organizmu. W diecie Zone zapotrzebowanie na białko oblicza się w oparciu o wzrost, masę ciała, obwód talii i bioder oraz poziom aktywności fizycznej. Przeciętne zapotrzebowanie na kalorie to 1100-1700 kcal, jednakże autor diety podkreśla, że nie ilość kalorii jest tu ważna, ale z jakich produktów pochodzą. Stąd też istnieją listy produktów dobrych i złych, których należy przestrzegać.

Zdaniem ekspertów

Zdaniem dietetyków dieta Zone to kolejna dieta opierająca się na wysokiej zawartości białka. Jej długotrwałe stosowanie może doprowadzić do problemów z nerkami. Problematyczna jest również ilość węglowodanów, które zdaniem autora diety powinny zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu, a dodatkowo poprawić jego wydolność. Eksperci widzą to zupełnie inaczej. Z badań wynika, że optymalnie zbilansowana dieta powinna zawierać 12-15% białka, 25-30% tłuszczy, a pozostała ilość zapotrzebowania kalorycznego powinna być pokrywana węglowodanami.

Jak zatem widać pojawiła się kolejna wspaniała dieta, która potrafi zdziałać cuda, jednak warto zastanowić się czy zamiast tej diety nie wybrać się na dodatkowy spacer z psem czy krótką przebieżkę w parku. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrową, dobrze zbilansowaną dietą z pewnością pozwoli zrzucić nadmierne kilogramy i nie trzeba będzie obawiać się o swoje zdrowie.