W artykule dowiesz się o:

  • Jak ćwiczyć trening Tabata
  • Sekret dlaczego Tabata przynosi efekty
  • Co to jest efekt „after burn”

Tabata jest intensywnym treningiem interwałowym, który, prawidłowo wykonywany, jest w stanie przyspieszyć nasz metabolizm, poprawić wydolność aerobową i stymulować spalanie tkanki tłuszczowej. To właśnie o to chodzi przy odchudzaniu.

Niesamowite efekty w krótkim czasie

Trening Tabata trwa zaledwie cztery minuty. Zasada jego przebiegu jest następująca: przed dwadzieścia sekund ćwiczymy, a dziesięć odpoczywamy. Wykonujemy osiem tego typu serii. Trening Tabata wykonywać możemy zarówno w domu, jak i na siłowni. Ćwiczenia, jakie zalecane są w jego trakcie to między innymi

  • bieg w miejscu,
  • skakanie na skakance,
  • jazda na rowerze przysiady,
  • przysiady z podskokiem
  • pompki.

Efekty treningu

Trening Tabata swoją skuteczność zawdzięcza krótkim, intensywnym seriom oraz minimalnemu odpoczynkowi pomiędzy nimi. Wszystko to skutkuje tak zwanym efektem „after burn” za sprawą którego spalanie kalorii ulega przyspieszeniu nawet do 48 godzin od zakończonego treningu. Dzięki intensywnym ćwiczeniom tego typu nasz organizm jest w stanie spalić dużą ilość glikogenu, jaki zawarty jest w mięśniach oraz wątrobie, a potem sięgnąć do zapasów tkanki tłuszczowej. Zanim będzie w stanie odzyskać równowagę, my będziemy pozbywać się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać jedynie, że zbyt częste doprowadzanie naszego organizmu do takiego stanu może być szkodliwe dla naszego zdrowia. W związku z tym, na początku trening Tabata wykonywać powinno się raz w tygodniu i stopniowo zwiększać jego ilość do dwóch – trzech. Nie poddawajcie się, gdy na drugi dzień po treningu wszystko będzie Was bolało – oznacza to bowiem, że trening jest skuteczny.

Pamiętaj też, że  o tym czy trening Tabata przyniesie efekty zależy przede wszystkim od Ciebie. Od twojego zaangażowania i regularności. Tabata to bardzo skuteczny trenig jednak nie możesz go odpuszczać.  Najczęściej odpuszczanie trenigów wiążę się z brakiem czasu lub brakiem motywacji. Motywację możesz podtrzymywać śledząć nasz fanpage na facbooku lub korzystająć z rad w naszych innych artykułach. Jeżeli ćwiczysz już trenig Tabata i uważasz że przynosi on efekty zostaw krótki komentarz by inne dziewczyny, kobiety spróbowały tego typu treningu.